Druk Gutenberga

Nawiązując do czasów Wielkiego Mistrza Jana Gutenberga - firma KALANDER stworzyła historyczne warsztaty edukacyjne o tematyce drukarskiej dla uczniów klas I-IV. Uczniowie Ci w ubiegłym roku szkolnym poznali proces powstawania papieru, tegoroczny pokaz stał się więc tematyczną kontynuacją historycznej edukacji.  Aby pokazać czasy zwane erą Gutenberga osoby prowadzące wystąpiły w dawnych strojach rzemieślniczych. Uczniowie mieli okazję ręcznie złożyć tekst przy użyciu czcionek na stanowisku zecernia. Następne stanowisko to drukarnia gdzie wysłuchali zagadnień dotyczących prasy drukarskiej oraz wydrukowali certyfikat uczestnictwa. Każdy certyfikat został potwierdzony pieczęcią lakową i zabezpieczony metodą suchego tłoka. Ilustratornia to miejsce gdzie można było przygotować ilustrację ciekawą techniką wymagającą kreatywności. Uczniowie zabrali do domów wszystkie wykonane przez siebie prace. Była to druga żywa lekcja historii, podczas której uczestnicy mogli poczuć atmosferę towarzyszącą powstawaniu pierwszych ksiąg. Dziękujemy!!!

Katarzyna Niewdana, Iwona Grabowska